Dowiedz się, dlaczego należy podawać szpinak przed sosem jabłkowym, dlaczego nigdy nie należy kupować płatków śniadaniowych dla niemowląt oraz poznaj inne spostrzeżenia specjalistów w dziedzinie żywienia niemowląt.

Podczas gdy większość z nas prawdopodobnie była karmiona prosto ze słoiczka z jedzeniem dla niemowląt bez większego wysiłku i zamieszania, współczesne niemowlęta mają do wyboru imponującą liczbę opcji, jeśli chodzi o ich pierwszy stały posiłek. Istnieją innowacyjne i piękne opakowania, w tym wiele opcji o niskiej zawartości odpadów. Są saszetki – oj, tak wiele saszetek. Yumi, Tiny Organics i Little Spoon, które dostarczają organiczne posiłki, przekąski i witaminy prosto do drzwi dziecka.

Jest to duży rynek, który będzie się tylko powiększał – donoszą analitycy trendów. Według ostatniego badania przeprowadzonego przez Allied Market Research, wartość globalnego rynku żywności dla dzieci w 2019 r. wyniosła 67,3 mld USD, a do 2027 r. ma osiągnąć 96,3 mld USD.

Jeśli masz dziecko, które zbliża się do 6 miesiąca życia, prawdopodobnie zastanawiasz się już nad jego pierwszym wejściem na stały pokarm. Rozmawialiśmy z ekspertami w dziedzinie żywienia i medycyny, aby dowiedzieć się, jak poradzić sobie ze wszystkimi twierdzeniami i obietnicami związanymi z tą nową falą produktów.

1: Wprowadzanie pokarmów stałych przed upływem 6 miesięcy

Niezależnie od sposobu wprowadzania pokarmów stałych, należy je rozpocząć przed ukończeniem 6 miesiąca życia. „Z żywieniowego punktu widzenia wszystkie potrzeby dziecka mogą być zaspokojone w ciągu pierwszych sześciu miesięcy dzięki mleku matki i/lub mieszance” – mówi Kacie Barnes, zarejestrowana dietetyczka, właścicielka i twórczyni serwisu Mama Knows Nutrition. „Jednak około 6 miesiąca, ze względu na szybki wzrost i rozwój, dzieci potrzebują więcej kalorii i składników odżywczych, niż mogą uzyskać tylko z mleka matki”.

Rozpoczęcie przyjmowania pokarmów stałych przynosi wiele korzyści dla mózgu i ciała. „Oprócz tego, że dostarcza bardzo potrzebnych składników odżywczych, pomaga niemowlętom doskonalić umiejętności motoryczne związane z dotykiem, a nawet wspiera wyściółkę jelit, aby mogły one wchłaniać składniki odżywcze potrzebne do wzrostu” – powiedziała Molly Beitman, dietetyk kliniczny ze Szpitala Dziecięcego Nemours. Ale zaraz, to nie wszystko. Pediatra i lekarz pediatrii Dina Kulik powiedziała, że „wprowadzanie pokarmów w tym wieku może zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych”.

2: Nie ma potrzeby, aby rodzice wstydzili się pakowanej żywności

Jedzenie dla niemowląt nie musi być skomplikowane ani drogie w przygotowaniu czy podawaniu. Łatwo jest zrobić puree z tego, co akurat gotujesz danego dnia, aby dziecko mogło go spróbować. Jednak niektórzy rodzice wolą żywność pakowaną, przynajmniej przez jakiś czas, i jak wszystko inne w rodzicielstwie, jest to w 100% ich sprawa.

„Pakowana żywność dla niemowląt jest wygodnym, niedrogim i bezpiecznym sposobem wprowadzania różnych składników odżywczych do diety rosnącego niemowlęcia” – mówi Beitman. „Są one produkowane w standardowym, bezpiecznym dla żywności środowisku, można je przechowywać przez długi czas i są dostępne w ramach programów pomocy żywnościowej, takich jak WIC czy EBT.

„Jest to opcja, która sprawdza się w przypadku wielu rodzin, zwłaszcza tych, które potrzebują innych opiekunów, aby nakarmić swoje dziecko, lub gdy trzeba jeść poza domem” – powiedział Barnes. „Wiele mam wstydzi się opcji pakowanych, ale jeśli jest to narzędzie, które umożliwia im karmienie dziecka, nie muszą się wstydzić ani czuć winne. Dzieci nadal mogą być dobrze odżywione, nawet jeśli nie jedzą wyłącznie domowego jedzenia”.

3: Nie wyciskaj saszetek z jedzeniem bezpośrednio do ust dziecka

Znalezienie marki, która będzie odpowiadać dziecku i Tobie, wymaga rozważenia preferencji dotyczących składników, sposobu przygotowania i opakowania. Chociaż saszetki są wszechobecne w sektorze żywności dla dzieci, eksperci ostrzegają przed podawaniem dziecku saszetek.

„Nie należy karmić bezpośrednio z woreczka” – ostrzega Sarah Almond Bushell, zarejestrowany dietetyk. „Niemowlęta muszą widzieć swoje jedzenie, aby się o nim dowiedzieć, a jeśli go nie widzą, mogą przegapić jeden z 32 ważnych etapów sensorycznych wymaganych do nauki jedzenia. Podobnie, dzieci muszą mieć możliwość interakcji z jedzeniem, co oznacza, że mogą brać je do rączek i brudzić je”.

„Jeśli używasz woreczków, wyciśnij pokarm na łyżeczkę i pozwól dziecku wziąć łyżeczkę i samodzielnie karmić” – mówi Barnes. „Jedzenie z łyżeczki wspomaga prawidłowy rozwój motoryki ustnej”.

4: Kluczowe składniki odżywcze, których należy szukać

Eksperci zasugerowali, że dobrym punktem wyjścia do czytania etykiet jest zwracanie uwagi na obecność takich składników, jak żelazo, tłuszcz, DHA i błonnik. „Żywność dla niemowląt często ma niską zawartość żelaza, ale jest to bardzo ważny składnik odżywczy, ponieważ do 6 miesiąca życia zapasy tego pierwiastka, z którymi się urodziły, zostały wyczerpane” – powiedziała Bushell. Problem polega na tym, że produkty bogate w żelazo są drogimi składnikami. „Producenci starają się, aby zawierała ona minimum wymagane prawem, ale to nie wystarczy, aby wpłynąć na poziom żelaza u dziecka” – mówi Bushell. Do dobrych źródeł żelaza należą: mięso, zwłaszcza czerwone, ciemne mięso drobiowe, jaja, tłuste ryby i soczewica.

Innym ważnym składnikiem jest tłuszcz. „Jedzenie dla niemowląt, które nie zawiera tłuszczu, nie będzie tak satysfakcjonujące, a tłuszcz ma kluczowe znaczenie dla rozwoju mózgu i centralnego układu nerwowego” – mówi Barnes. „Zawsze dodawaj tłuszcz do każdego posiłku, nawet jeśli jest to tylko łyżeczka oleju z awokado lub oliwy z oliwek wymieszana z puree, masło orzechowe lub inne masło orzechowe wymieszane z puree, lub drobno zmielone orzechy wymieszane z puree”.

Zaleca się również podawanie pokarmów bogatych w DHA co najmniej dwa razy w tygodniu, zaleca Barnes. „Jest to kwas tłuszczowy omega-3, który jest ważny dla rozwoju mózgu” – wyjaśnia. „Spróbuj oleju z alg lub tłustych ryb, takich jak łosoś i sardynki”.

Pamiętaj jednak, że wszystko, co jest oznaczone jako „żywność dla niemowląt”, niekoniecznie jest dobrym pomysłem. „Radzę całkowicie unikać płatków śniadaniowych dla niemowląt” – mówi Kulik. „Większość z nich jest pozbawiona błonnika i może prowadzić do zaparć”.

5: Wybierz dobrą różnorodność smaków, w kolejności od gorzkiego do słodkiego

Jeśli rodzice pamiętają tylko jeden sprawdzony sposób żywienia niemowląt, to najważniejsza może być „różnorodność” – powiedziała Jennifer Anderson, założycielka organizacji Kids Eat in Color. „Im większa różnorodność smaków, faktur i zapachów, tym większe prawdopodobieństwo, że dzieci będą nadal jeść różne pokarmy, gdy będą starsze i będą miały mniej wybredne zachowania żywieniowe”.

„Zamiast skupiać się na tym, co dziecko je każdego dnia, warto przyjrzeć się temu, co dziecko je w ciągu tygodnia” – powiedziała Anderson. „Jeśli rodzic podaje podczas posiłków różne produkty ze wszystkich grup żywnościowych i pozwala dziecku decydować, ile zje, prawdopodobnie otrzyma ono potrzebne mu składniki odżywcze”.

Kolejną wskazówką jest podawanie każdego posiłku w określonej kolejności, od najbardziej gorzkich do najsłodszych pokarmów. „Niemowlęta preferują słodkie pokarmy, więc jest bardziej prawdopodobne, że odrzucą gorzkie lub kwaśne smaki, chyba że nauczyły się je lubić” – powiedziała Bushell. Zaleca ona podawanie bardziej gorzkich warzyw, takich jak brokuły, jarmuż, szpinak, ziemniak, kalafior czy zielona fasolka, zanim przyjdzie czas na słodsze owoce i warzywa, takie jak marchewka, kabaczek czy słodki ziemniak.

6: Wiedz, kiedy nadszedł czas, aby wyjść poza mieszanie pokarmów stałych

Bez względu na to, co robisz, nie czuj się zbyt komfortowo z dobrze wymieszanym menu, ponieważ wkrótce nadejdzie czas, aby przejść do większych wyzwań związanych ze smakiem i konsystencją. „Nie mogę przecenić tego, jak ważne jest, aby od samego początku zapoznawać dzieci z różnymi konsystencjami, zamiast zbyt długo podawać im gładkie puree” – mówi Natalia Stasenko, dietetyk. „Upewnij się, że w ciągu kilku tygodni od rozpoczęcia jedzenia stałego zaczniesz podawać dziecku puree i pokarmy paluszkowe, ponieważ dzieci są w tym wieku gotowe do nauki i chętnie podejmują wyzwania”.

„Zalecam, aby po 6. miesiącu życia dzieci zaczęły jeść to samo, co ich rodzice” – mówi Kulik. „Do posiłku można dodawać zioła, przyprawy i sól, tak jak lubią to rodzice”.

Dodaj komentarz